Pojetí krize. Hlavní možné významy pojmu „krize“
Pojem „krize“ (z lat. crisis = rozhodný obrat, soud) prostupuje v poslední době mnoha oblastmi života společnosti mj. v souvislosti se zvyšujícím se tempem života, stoupajícími požadavky na výkon, potřebou obstát v konkurenčním prostředí a celkově náročnějším způsobem života v měnící se společnosti.
Od podzimu 2008 též zasáhla nejprve americkou, posléze světovou ekonomiku jedna z globálních hospodářských krizí. V pojmu „krize“ však není obsažena jen významová rovina hospodářská či ekonomická; podle různých úhlů pohledu můžeme rozlišit několik následujících hlavních významů tohoto pojmu:
1 +
Obecně – krizí může být jakákoli výjimečná, většinou negativně vnímaná, rozhodující, obtížná či náročná situace; jde však též (ve shodě s původním latinským významem tohoto slova) o rozhodný obrat, zvrat v dění, jenž může být zdrojem pozitivních výsledků (vysvobození, růstu).
2 +
Situace selhání dosavadních regulačních a/nebo adaptačních mechanismů. Někteří autoři, např. F. B. Simon a H. Stierlin (1995) charakterizují krizi jako situaci narušeného průběhu vnitřní nebo vnější adaptace (přizpůsobení) jedince nebo systému. Dosud použitelné a osvědčené regulační a adaptační mechanismy selhávají a nelze jich použít ke znovunastolení rovnováhy nutné k přežití. V těchto situacích je zapotřebí nových strategií zvládání krizové situace i odpovídající změny vnitřní struktury.
3 +
Nefunkčnost v oblasti:
- a) biologické (spánek, potrava),
- b) psychické (smysl existence, afektivní krize),
- c) sociální (život v rodině, skupině, společnosti);
4 +
V psychologii a psychiatrii se krizí rozumí extrémní psychická zátěž, nebezpečný stav, závažná životní událost (podrobněji viz dále);
5 +
Období přechodu mezi vývojovými stadii;
Je však třeba připomenout, že bez ohledu na způsob vymezení se každá skutečná krize projevuje komplexně a týká se všech dimenzí lidského života a základních rovin lidské existence. (více...)