Walter Bradford Cannon (1871 - 1945)

Walter Bradford Cannon (1871 - 1945)Jedním z prvních představitelů fyziologicky založeného studia stresu byl Walter Bradford Cannon (1871 - 1945), americký fyziolog, objevitel principu homeostázy (1932). Upozornil v návaznosti na teorii vnitřního prostředí C. Bernarda na souvislost stabilního vnitřního prostředí („Stálost vnitřního prostředí je podmínkou svobodného a nezávislého života“) se sympatickým nervovým systémem, jenž významně přispívá k vytvoření homeostázy a na dva zásadně odlišné způsoby reakce živných organismů na působení stresoru:

  • Bojem +

    (pokud bylo zřejmé, či alespoň pravděpodobné, že zvládnutí působícího stresoru je v možnostech reagujícího organismu),

  • Útěkem +

    (pokud toto zvládnutí zřejmé či pravděpodobné nebylo) - koncipoval tak fight-or-flight reaction (tj. reakci, vyjadřující připravenost organismu reagovat bojem nebo útěkem).

Některé další, zvl. novější literární zdroje uvádějí, že vliv Cannonovy koncepce je dnes pravděpodobně částečně přeceňován, neboť jeho pojetí fight-or-flight je z dnešního pohledu interpretovatelné jako poněkud zjednodušující a nedostačující pro vysvětlení průběhu stresové reakce. (více...)

Americký psychiatr H. Stefan Bracha, zabývající se se svými spolupracovníky dlouhodobě vývojem reakce na stres předkládá (2004, 2005) ještě návrh páté, specificky lidské reakce na situaci akutního ohrožení: mdloby (fainting). Jde o reakci, následující po pohledu na krev, často i jen drobná poranění kůže, nebo na injekční stříkačku.

H. S. Bracha tuto pátou část reakce vysvětluje jednak tím, že mdloby zvyšují šance na přežití mj. radikálním poklesem krevního tlaku, který minimalizuje ztrátu krve, jednak tím, že tato část reakce je častější u žen a dětí (tj. v situaci ohrožení u obvykle nebojující části populace, pro niž je adaptivně výhodné omdlít při první známce rizika zranění, spatření krve atd.), zatímco u (obvykle bojujících) mužů jde vysoce neadaptivní reakci, tudíž mnohem méně často se vyskytující.

H. S. Bracha proto navrhuje doplnit a upravit původní Cannonovu koncepci „fight-or-flight“ do podoby koncepce „pěti F“, jejichž sekvence se realizuje v pořadí, daném evoluční adaptací:

Přes uvedená doplňující konstatování přispěla nepochybně Cannonova koncepce fight-or-flight významně k rozvoji poznatků o podstatě stresové reakce. Tato reakce se však odvíjela při působení různých podnětů stereotypně z hlediska vyústění (způsobů reakce). (více...)