Psychická odolnost (resilience) jako protipól vulnerability. Hlavní koncepce psychické odolnosti jako významného osobnostního zdroje zvládání krizových situací

Krize rucePsychická odolnost člověka (resilience) je již dlouho předmětem zájmu psychologů, filozofů, sociologů, ale i lékařů a dalších odborníků. Jednou z příčin tohoto zájmu bylo mj. i poznání, že člověk musí od svého narození reagovat na zátěž, objevující se v různých podobách v průběhu celého jeho života.

Krize tvářPojem resilience vyjadřuje v současné anglické odborné terminologii odolnost, pružnou, elastickou a houževnatou nezdolnost či nezlomnost posilující životní síly (i když tomu tak nebylo vždy, původně se tohoto pojmu užívalo k vyjádření odolnosti materiálů či rostlin). Termín má vystihovat kromě odolnosti vůči stresogenním situacím, elastičnosti a přizpůsobivosti i pružnost návratu systému k původním podmínkám, aniž by došlo k jeho deformaci. V tomto smyslu je tohoto pojmu užíváno v současné psychologické terminologii.

Etymologický základ pojmu resilience lze vztahovat k latinskému „salire“ (odpružit, vyskočit, vynořit se, ale také rychle vyrůst) a „resilire“ (odskočit, skočit zpět).

V přeneseném slovy smyslu tak resilience může být chápána jako schopnost získat zpět síly, zotavit se, pružně se vrátit do původní podoby (Davidson et al., 2005).

Lidská osobnost se tak v reakci na zátěž vlastně v průběhu ontogeneze utváří. Požadavky a nároky vnějšího i vnitřního pro-středí spouštějí a podněcují adaptační procesy, jež jsou významnou součástí fylogeneze i ontogeneze člověka. (více...)