Psychická struktura osobnosti
Je relativně trvalý, uspořádaný celek rysů osobnosti (dispozic), které určují způsob prožívání, reagování a chování jedince. Je to celek, který se mění během života jen zvolna, a proto umožňuje do značné míry odhadnout chování člověka v běžných situacích.
Dispozice, rysy osobnosti jsou obecné, relativně stálé a umožňují v určité míře predikci chování jedince.
Rozlišujeme tradičně tři složky osobnosti, které můžeme vyjádřit odpověďmi na tři základní otázky:
Na otázku:
„Co člověk dokáže, co umí?” +
se odpovídá popisem jeho vloh, schopností, znalostí, dovedností, charakteristikou toho jaké je schopen podávat výkony, jak se umí uplatnit, „na co má”, jaká je jeho kapacita. Tato složka osobnosti je proto označována termíny: Výkonové charakteristiky nebo Kapacitní předpoklady.
„Co člověk chce?” +
se dozvídáme, o co se člověk o něco snaží a jak moc se o to snaží. Jaká potřeba popohání člověka k pozorovanému chování a dává mu k tomu sílu? Má malý nebo velký hlad, je ochoten z hladu krást nebo už je tak vysílen, že není schopen žádné aktivity a jde o přežití? Jaká je jeho motivace? Jak je silná a co je jejím cílem?
„Jaký člověk je?” +
uslyšíme nejspíše zda je uzavřený, společenský, veselý, výbušný či klidný, tedy popis temperamentu, který především určuje průběh a intenzitu duševních dějů a dále možná i hodnocení charakteru. Tyto složky označujeme termínem profil osobnosti.