Stresová reakce

Co je to však ona nespecifická stresová reakce organismu? Jaká je její funkce?

info Tato stresová situace je charakterizována excitací sympatické nervové soustavy, mající za úkol „vzbouřit” celý organismus a zmobilizovat všechny síly a rezervy k obraně. Nejprve zasáhne složka nervová přes sympatické vegetativní dráhy do dřeně nadledvin, kde vyplaví do krve adrenalin, působící zrychlení srdeční činnosti i dýchání, zvýšení krevního tlaku i krevního cukru, tedy vše, co připravuje organismus k okamžité akci, k „útoku nebo k útěku”. Zároveň jako druhá vlna jde druhý pomalejší „rozkaz” přes hypotalamus a hypofýzu do kůry nadledvin, kde se produkují hormony, zasahující do metabolismu těla, sahající „hlouběji do rezerv organismu” a připravujících jej na „boj” delšího trvání. Tyto dvě vlny jsou ve vzájemné korelaci. (Toto vše má ovšem zase zpětný vliv na stav psychický.)

Stresová adaptační reakce probíhá ve třech fázích.

  • První fáze +

    je „alarmující”, poplachová, pohotovostní a nastává při náhlém narušení životních podmínek nejrůznějšího druhu. Je vyjádřena excitací sympatické soustavy, dřeně a později i kůry nadledvin. Jestliže v této fázi stresor ustoupí, odezní i stresová reakce, fáze pohotovostní přechází do fáze zotavovací.

  • Druhá fáze +

    Když účinek stresoru přetrvává, následuje fáze druhá, vyrovnávací, či fáze rezistence, odolnosti. Původní poplachová reakce se zklidňuje, snižuje, organismus si adaptačními mechanismy na stresující faktor zvyká „otužuje se”, adaptuje se na zátěž.

  • Třetí fáze +

    Pokud však stresující činitel působí příliš dlouho, nebo je příliš silný, následuje pak fáze třetí, konečná, charakterizovaná celkovým vyčerpáním a selháním adaptačních obranných schopností organismu. Znamená vážné ohrožení organismu, ochoření, končící případně smrtí.

Obrázek 1: Schopnost zvládat stres podle Seleyova modelu obecného adaptačního syndromu (GAS) (Převzato z knihy J.Křivohlavý: „Jak zvládat stres”)

Schopnost zvládat stres podle Seleyova modelu obecného adaptačního syndromu (GAS)

Vysvětlivky k obrázku

  • a....podnět typu působení stresoru
  • I....první fáze - působení stresoru
  • II...druhá fáze - zvýšená resistence (obranyschopnost organismu)
  • III...třetí fáze - vyčerpání rezerv, sil, obranných možností

Jestliže jsou stresové podněty slabé, mohou působit dokonce zdravou tonizaci organismu a zvyšovat jeho odolnost. Jestliže jsou střední síly, udržuje se střední fáze rezistence ve stavu rovnováhy a vyrovnanosti a zdánlivě se nic neděje, třeba po dlouhou dobu. Jestliže je stresor příliš silný, fáze vyrovnávací se dříve nebo později zhroutí a nastává fáze vyčerpání, ve které může organismus buď dlouho živořit nebo končí smrtí. Fáze vyčerpání může při velmi silném stresoru nastat již hned na počátku ve fázi poplachové.

Takto probíhá typická stresová situace, zděděná po zvířecích předcích. U člověka má navíc dvě složky, somatickou a psychickou. (více...)