PTSP - posttraumatická stresová porucha (Katastrofický syndrom)
Události, které způsobují duševní poruchy, nejsou ničím novým. Od počátku dějin máme záznamy o masových tragédiích jako jsou války a přírodní katastrofy. Po staletí je známo, že po nich může dojít ke změně chování, trvající několik měsíců i let, píše K. M. Porterfieldová (1998), v drobné příručce, určené pro informaci i pomoc lidem, kteří PTSP trpí. Považuji za nutné, vzhledem k současné mezinárodní situaci, s tímto problémem studenty seznámit podrobněji, protože i u odborníků dlouho přetrvával názor, že lidé, kteří po těžkém emočním šoku reagují poněkud odlišně než je obvyklé, jsou nenormální nebo duševně nemocní.
(více...)
Zpočátku jsou oběti ohromeny, omráčeny a zdá se, že si neuvědomují svoje zranění nebo nebezpečí. Někteří mohou i zmateně bloudit sem tam a vystavovat se riziku dalšího zranění, např. bloudí mezi poškozenými budovami, které se mohou každou chvíli zřítit a zjevně si toto nebezpečí neuvědomují. Tato fáze je vystřídána stadiem pasivity, oběti jsou neschopné sami začít něco dělat, ale snadno následují druhé. Např. žena, která přežila násilné přepadení nemusí být několik dní schopna myslet na to, aby si obstarala jídlo, ale když jí zatelefonuje přítelkyně, vyhoví jejímu naléhání a dojde si nakoupit. Velmi dlouho přetrvává třetí stadium, kdy tito začínají pociťovat úzkost a obavy, obtížně se soustřeďují a stále znovu vyprávějí, jak došlo ke katastrofě. Někteří mají potíže mnoho let nebo i celoživotně, prožívají záchvaty úzkostí až panické stavy, někdy bez zjevných vnějších příčin.
(příklad...)
Vtíravé příznaky +
pocity opakovaného prožívání traumatické události.
Únikové příznaky +
vyhýbání se všemu, co by mohlo vyprovokovat vzpomínky na trauma, předmětům a záležitostem s ním spojeným, ale i pocitům. Potlačení vzpomínek může mít až ráz stresem navozené amnézie na události.
Nadměrné vzrušení +
nadměrné vzrušení - postižený je stále jakoby citově i tělesně připraven, že ho postihne další trauma (hyperarousal).
Když se osoby postižené PTSP, setkávají s nepochopením okolí, říká se jim, že mají být zticha, ať jsou rádi, že přežili, ať se snaží zapomenout na to co se stalo, zmocní se jich často zlost. Jindy se cítí zahanbeni, že mají příznaky PTSP, a pocity hanby pak vedou ke skrývání příznaků vlastních pocitů i před odborníky.
Události, které mohou způsobit vznik PTSP:
- 1. Přírodní pohromy a katastrofy: požáry, povodně, zřícení letadel, dopravní nehody (pozor nejen u účastníků, ale i u svědků nehody).
- 2. Fyzické násilí: zneužívání dětí, týrání, teroristické útoky
- 3. Sexuální násilí: znásilnění dospělé osoby i dítěte mívá stejné následky
- 4. Projevy krutosti: jak úmyslné, tak náhodné zabití či tělesné poškození, muž který zastřelí milence své ženy ale i voják, který zabíjí nepřítele
- 5. Přítomnost na místě tragédie!!!: zabití či poranění nejen osob blízkých, ale i v případě, že jsme svědky podobné události u naprosto cizí osoby, proto v některých povoláních je i větší výskyt PTSP. Je otázkou, jak působí na citlivější lidi přítomnost na místě tragédie, zprostředkovaná televizí – osobně se domnívám, po zkušenostech posledních dní, že např. televizní přenosy z NY, mohly mít traumatizující účinky (bez ohledu na obavy z dalšího možného ohrožení).
- 6. Ztráta majetku: loupeže, krádeže
- 7. Tělesné strádání: po operacích, amputacích
- 8. Ztráta blízkého člověka: smrt partnera, dítěte, blízkého přítele, ale i oblíbeného zvířete
- 9. Ztráta blízkých vztahů: náhlé přerušené partnerské vztahy, zánik blízkého přátelství
- 10. Ohrožení neštěstím nebo katastrofou: pocit ohrožení vlastního nebo blízkých osob
- 11. Ohrožení ztrátou: těžká onemocnění, únosy blízkých
- 12. Ztráta postavení: požár domu se ztrátou majetku, bankrot, veřejné ponížení
Ne všichni, kteří takové události prodělají trpí příznaky a naopak vyskytují se „sekundární oběti”, jedinci, kteří pomáhají někomu blízkému překonávat traumata se také často stávají jeho obětí.
(příklad...)