1.4.3 Humanistická psychologie
Tato psychologie vznikla jako třetí velká škola (první dvě jsou psychoanalýza a behaviorizmus) v USA, přičemž za jejího zakladatele se považuje Abraham Maslow. Dalším významným představitelem je Carl Rogers, který je autorem přístupu zaměřeného na člověka (PCA = Person Centered Approach). Rogers se domnívá, že každý jednotlivec je orientován na osobnostní růst a má tendenci pracovat ve směru sebeaktualizace, naplňování sebe a jiných. Klíčovým pojmem v přístupu orientovaném na člověka je kongruence = ztotožnění sebe samého s aktuálním zážitkem, jedná se o uvědomění a akceptování svých skutečných citů a zážitků. Kongruence vyžaduje kontinuální přehodnocování vlastních hodnot a umožňuje lépe chápat druhé lidi a víc tolerovat jejich chování (Lindzey, Hall et al. 1999). Dvě nejdůležitější potřeby podle Rogerse jsou potřeba pozitivního přijímání jinými lidmi a potřeba sebepřijímání.
Z humanistické psychologie je nejznámější Maslowova hierarchie potřeb. Pamatujete si, jak vypadá a uměli byste ji nakreslit? Ukaž pyramidu...
Závěrem uvedeme doporučení pro mezilidskou komunikaci, vycházející z poznatků humanistické psychologie (Vymětal in Vybíral, 2000, str. 190):
Mluvíme přirozeným jazykem, dbáme na to, aby nám druhý rozuměl.
Používáme spíše kratší věty, protože dlouhé věty odvádějí posluchače od obsahu sdělovaného k formě.
Vyhýbáme se cizím slovům a odborným výrazům.
Mluvíme konkrétně a jednoznačně.
Ponecháváme dostatek prostoru druhé straně.