2.2.1 Mozek a lidská řeč
Proč jsme tedy schopni tvořit hlas, mluvit? Za tvorbu a porozumění řeči jsou zodpovědné především dvě oblasti v našem mozku. Jedná se o Brocovo centrum a Wernickeovo centrum, které jsou obě uložené v levém čelním laloku. Brocovo centrum řeči se věnuje jenom tvorbě samotné řeči, přičemž Wernickeovo centrum zabezpečuje její porozumění. Ovšem tato centra nejsou jediná, která se podílejí na naší schopnosti mluvit. K jejich činnosti se připojují další oblasti prefrontální mozkové kůry a části temenního a spánkového laloku. Poruchy spojené s tvorbou a porozuměním řeči nazýváme afázie – jsou známy případy Brocovy motorické nebo Wernickovy senzorické afázie, ale také existují další rozdělení afazií (Koukolík In Švestka a kol., 2002).
Maříková (2002, str. 19) uvádí následující příklad: „Už v 19. století dostal Karl Wernicke na otázku „Kdo se stará o sklad?“ tuto odpověď:
„Nevím. A – ano, hlav, ach ano, myslím, že že svorek pirel bloura nebo poslevne.“
Řeč zněla naprosto čistě, ale postrádala smyslu….“
Toto je pěkný příklad pacienta, který trpí Wernickeovou afázií. Pouze člověk, který netrpí poruchami v uvedených mozkových centrech, je schopen čistě, plynule a srozumitelně hovořit.
Právě mozkové struktury způsobují to, že člověk jako jediný savec je schopen mluvit, „vytvářet slova“ a rozumět jim. Samotné mluvení tvoří především tři hlavní složky, a to dýchání (respirace), tvorba hlasu (fonace) a článkování (artikulace). V další podkapitole se budeme věnovat prostřední z nich, a to fonaci.